Holy Roman Empire

East Franconian Empire 840, dissolved 1806

Dynasty/Monarch East Franconian/German King Roman (German) Emperor
Carolingian    
Ludwig d. Deutsche (um 805-876) 826/833/20.06.840-28.08.876  
Ludwig d. Jüngere (830-882) 28.08.876-20.01.882  
Karlmann (vor 830) 28.08.876-22.03.880  
Karl III d. Dicke (839-888) 28.08.876-11.887 12.02.881-11.887
Arnulf (850-899) 11.887-08.12.899 02.896-08.12.899
Ludwig d. Kind (893-911) 04.02.900-24.09.911  
Konrad I (-918) 10.11.911-23.12.918  
Sachsen (Ottonians)    
Heinrich I (875-936) 12.05.919-02.07.936  
Otto I d. Große (912-973) 08.08.936-07.05.973 02.02.962-07.05.973
Otto II (955-983) 26.05.961-07.12.983 25.12.967-07.12.983
Otto III (980-1002) 25.12.983-24.01.1002 21.05.996-24.01.1002
Heinrich II (973-1024) 07.06.1002-13.07.1024 14.02.1014-13.07.1024
Salier    
Konrad II (990-1039) 08.09.1024-04.06.1039 26.03.1027-04.06.1939
Heinrich III (1017-1056) 04.06.1039-05.10.1056 25.12.1046-05.10.1056
Heinrich IV (1050-1106) 05.10.1056-07.08.1106 31.03.1084-07.08.1106
Rudolf v. Rheinfelden (-1080) 15.03.1077-15.10.1080 (Ggkg.)  
Hermann v. Salm (-1088) 26.12.1081-09.1088 (Ggkg.)  
Konrad II (1074-1101) 30.05.1087-27.07.1101  
Heinrich V (1086-1125) 05.01.1106-23.05.1125 13.04.1111-23.05.1125
Lothar III v. Supplingenburg (1075-1137) 13.09.1125-04.12.1137 04.06.1133-04.12.1137
Staufer    
Konrad III (1093-1152) 18.12.1127-1135

13.03.1138-15.02.1152

 
Heinrich Berengar (1137-1150) 30.03.1147-04./05.1150  
Friedrich I Barbarossa (1122-1190) 09.03.1152-10.06.1190 18.06.1155-10.06.1190
Heinrich VI (1165-1197) 14.08.1169-28.09.1197 14.04.1191-28.09.1197
Philipp v. Schwaben (1177-1208) 08.03.1198-21.06.1208  
Otto IV (1176/1182-1218) (Welfe) 09.06.1198-19.05.1218 04.10.1209-19.05.1218
Friedrich II (1194-1250) 09.12.1212-22.11.1220 22.11.1220-13.12.1250
Heinrich (VII) (1211-1242) 08.05.1222-12.02.1242  
Konrad IV (1228-1254) 1237-21.05.1254  
Different Dynasties    
Heinrich Raspe v. Thüringen (1204-1247) 22.05.1246-16.02.1247 (Ggkg.)  
Wilhelm v. Holland (1227-1256) 01.11.1248-28.01.1256  
Richard v. Cornwall (1209-1272) 17.05.1257-02.04.1272  
Alfons von Kastilien (1221-1284) 01.04.1257-04.04.1284  
Rudolf I v. Habsburg (1218-1291) 23.10.1273-15.07.1291  
Adolf v. Nassau (1255-1298) 05.05.1292-23.06.1298  
Albrecht I v. Österreich (1255-1308) 27.07.1298-01.05.1308  
Heinrich VII v. Luxemburg (1275-1313) 27.11.1308-24.08.1313 29.06.1312-24.08.1313
Ludwig IV v. Bayern (1283-1347) 25.11.1314-11.10.1347 17.01.1328-11.10.1347
Friedrich (III) d. Schöne v. Österreich (1289-1330) 25.11.1314-13.01.1330
Luxembourg
Karl IV (1316-1378) 11.07.1346-29.11.1378 05.05.1355-29.11.1378
Günther v. Schwarzenburg (1304-1419) 30.01.1349-24.05.1349 (Ggkg.)
Wenzel (1361-1419) 06.07.1376-16.08.1419
Ruprecht v.d. Pfalz (1352-1410) (Wittelsbacher) 21.08.1400-18.05.1410
Jobst v. Mähren (1354-1411) 01.10.1410-18.01.1411
Sigismund (1368-1437) 31.05.1433-09.12.1437
Habsburg
Albrecht II (1397-1439) 18.03.1438-27.10.1439
Friedrich III (1415-1493) 06.04.1440-19.08.1493 19.03.1452-19.08.1493
Maximilian I (1459-1519) 09.04.1486-12.01.1519 10.02.1508-12.01.1519
Karl V (1500-1558) 28.06.1519-23.08.1556 26.10.1520-23.08.1556
Ferdinand I (1503-1564) 05.01.1531-25.07.1564 24.02.1556-25.07.1564
Maximilian II (1527-1576) 24.11.1562-12.10.1576 25.07.1564-12.10.1576
Rudolf II (1552-1612) 27.10.1575-20.01.1612 12.10.1576-20.01.1612
Matthias (1557-1619) 13.06.1612-20.03.1619
Ferdinand II (1578-1637) 28.08.1619-15.02.1637
Ferdinand III (1608-1657) 22.12.1636-02.04.1657 15.02.1637-02.04.1657
Ferdinand IV (1633-1654) 24.05.1653-09.07.1654
Leopold I (1640-1705) 18.07.1658-05.05.1705
Joseph I (1678-1711) 24.01.1690-17.04.1711 05.05.1705-17.04.1711
Karl VI (1685-1740) 12.10.1711-20.10.1740
Wittelbach
Karl VII (1697-1745) 24.01.1742-20.01.1745
Habsburg-Lorraine
Franz I Stephan (1708-1765) 13.09.1745-18.08.1765
Joseph II (1741-1790) 27.03.1764-20.02.1790 18.08.1765-20.02.1790
Leopold II (1747-1792) 30.09.1790-01.03.1792
Franz II (1768-1835) 05.07.1792-06.08.1806